Büyük bir detay gibi görülmese de aslında bir odayı bir evi ya da bir ofisi farklılaştıran unsurlardır. Avize ne kadar farklı dizayn edilirse o alan olduğundan farklı bir havaya bürünecektir ve görenlerin ilgisi ve dikkati oda içerisindeki bu ufak detaya takılacaktır. Odanın avizesinin cıvıl cıvıl ve rengarenk oluşu ya da ağır, oturaklı bir görüntü oluşturması tamamen kişilerin odağındaki noktayla ilgilidir. Öncelikle bir avize seçilecekse bu hususların dışında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar da bulunmaktadır. Mutlaka bir fiyat araştırması yapmanızda fayda var çünkü sizin beğendiğiniz avize aslında başka bir yerde daha satılıyor olabilir ve sizin almak istediğiniz, bulduğunuz yerden çok daha düşük maliyetlerle satışı yapılıyor olabilir. O sebepten iyice detaylı bir çalışma içine girmelisiniz. Hem bütçeniz hem de dekorasyon isteğinize uygun bir dekor ürünü olması önemlidir.

Klasik salonlarda ışıltılı avizeler tercih edilmelidir.

Şimdi dekorasyona göre avize seçimlerine baktığımızda, türlü modeller görmek mümkündür. Örneğin; koridor antre kısmı için aydınlatmanın yüksek olduğu bir avize seçimi yapılmalıdır. Koridor genelde karanlıkta kaldığından bu önemli bir husustur. Ayrıca sallanan türde avizeler tercih edilmemelidir. Oturma odası için avize seçimine baktığımızda;  oturma odaları her zaman daha fazla vakit harcadığımız odalar olduğundan bütçeyi sarsmamak adına enerji tasarruflu avizeler olmasına dikkat edilmelidir. Lambalar renk olarak mutlaka sarı yönünde tercih edilmelidir. Beyaz ışık güzel ve hoş durmasına rağmen gözleri yoran bir ışık türüdür. Yatak odası için avize seçimlerine baktığımızda, odada loş bir ışığın var olması kişilerin gün içindeki koşturmaları da düşünülecek olursa sakinliği ve dinginliği yaratabilme gücüne sahiptir.

Gözünüze güzel gelen gözünüzü dinlendirir.

  

Eğer yatak odada, gazete, kitap dergi veya işinizle alaka bir şeyler okuma düşüncesindeyseniz mutlaka bir abajur edinmekte fayda var. Çocuklarınız odaları için bir avize seçmek istiyorsanız, aydınlık görünümü veren avizeler seçmelisiniz. Gün ışığı etkisi çocuklarınızın yorulmamasına yardımcı olur. Çeşitli malzemelerle de avizeyi süsleyerek çocuklarınızın zevkine göre bir avize oluşturmuş olursunuz. Çocuklarınızın bu sayede odalarında daha motivasyon halinde geçireceği saatler yaşayabileceğini unutmamak gerekir.

Mutfak için avize modellerine baktığımızda ise, karmaşık olmayan daha süssüz, sade modeller tercih edilmelidir. Kadınların kullanım sürelerinin çok olduğu mutfaklardaki avizeler daha minimal olmalıdır. Genel tabloya bakacak olursak avizenin nasıl önemli bir dekor ürünü olduğu aşikardır. Yaptığınız seçimler evinizi oldukça değiştirecektir. Avize, size, evinizdeki en önemli detaylardan olduğunu  gösterecektir. Sizin istediğiniz avize modellerine ister dükkanlarda gezerek isterseniz internetten gezinip satın alarak ulaşabilirsiniz. İnternetteki birçok avize görsellerinden de, istediğin, kafanızda kurduğunuz avize örneklerine bakarak fikirler alabilir, yeniliklere de göz gezdirebilirsiniz. Genel tabloya bakacak olursak avizenin nasıl önemli bir dekor ürünü olduğu aşikardır. Yaptığınız seçimler evinizi değiştirir. İstemeniz ve hareket geçirmeniz yeterlidir.